2011. július 25., hétfő

Kekszes lepény szederrel, áfonyával

Sokáig fogalmam sem volt, milyen íze van az áfonyának, aztán egyszer az egyik hipermarket kibontott és már alaposan megdézsmált dobozából loptam egy szemet, és teljesen elvarázsolt. A minap némi édes, lédús és hatalmas szemű szederre bukkantam a piacon, és végül egy lepényben egyesítettem a két gyümölcsöt. A tészta különleges textúráját a ledarált keksz adja, az ízharmóniáról pedig a gyümölcsök mellett a narancshéj gondoskodik. Finom nyári recept, ha esik, ha fúj.

Hozzávalók:
20 dkg finomliszt
7,5 dkg ledarált Korpovit keksz
fél ek sütőpor
csipet só
25 dkg puha vaj
25 dkg barna cukor
1 narancs lereszelt héja
5 tojás
1 dl tej
A tetejére:
30 dkg áfonya
15 dkg szeder (a gyümölcsök aránya változtatható, a lényeg, hogy az egész kb 40-45 dkg-ra jöjjön ki)
2 ek liszt
fél kk fahéj



1. A lisztet összekeverem a sütőporral, a kekszmorzsával és a sóval.
2. Egy másik tálban a vajat, a cukrot és a narancshéjat robotgéppel alaposan összedolgozzuk. A tojásokat egyenként a masszához keverjük.
3. A lisztes keveréket és a tejet váltakozva több részletben a tojásos keverékhez adjuk.
4. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, és 175 fokra előmelegített sütőben 10 percig elősütjük.
5. Amíg a tészta sül, a gyümölcsöket a lisztes-fahéjas keverékbe hempergetjük, majd a 10 perc leteltével a tészta tetejére halmozzuk, és további 30-35 perc alatt készre sütjük.
Ajánlom hozzá a frissen felvert tejszínhabot, vagy egy gombóc vaníliafagylaltot.

2011. július 21., csütörtök

Kenyérsütés otthon - zöld olívabogyóval, hagymás vajjal és mozzarellával

Bevallom, ez a poszt felér egy kisebb csalással, ugyanis receptnek jóindulattal sem nevezhető. A kenyérsütés modern, nyugati módját választottam tegnap (kenyérsütő gép, kész lisztkeverék, satöbbi...), ami már önmagában röhejesen hangzik egy gasztroblog lapján, ráadásul kép sem készült a kész fogásról... Minden olvasómtól ezúton kérek elnézést a silány bejegyzés miatt. Ám bizton állítom, hogy az ízek kárpótolnak Titeket! :)
Lehet ódákat zengeni a kovásszal készült, friss, kézzel gyúrt kenyér örömeiről (merthogy sok van), ám valljuk be, a mindennapok során ezer más dolga van az embernek, és a kézzel készített kenyérfélék inkább csak ünnepi alkalmakkor kerülnek az asztalra. A kenyérsütőgépet egy csodás találmánynak tartom, mert, ha nem is mi gyúrjuk, mégis friss, meleg, és otthon készült kenyeret szolgálhatunk fel reggelire. Én bevallom, ettől a tudattól rögtön energikusabban vágok neki a napnak: ha kenyeret tudok sütni, akkor mindenre képes vagyok.
Tegnap valami olívabogyósat akartam enni, mégpedig kenyérféleségben, így jött az olívás kenyér ötlete. Mivel gyorsan akartam kielégíteni az "olívaétvágyam", ezért egy készen vásárolható teljes kiőrlésű lisztkeveréket és a jó öreg kenyérsütőt használtam. Figyelem: az olívabogyót (és bármilyen más egyéb hozzávalót) csak a tészta dagasztása és kelesztése után, a sütés előtti percekben szabad hozzákeverni a tésztához, egyébként az nem fog megkelni. Így tettem én is. A kenyérsütőn először csak a dagasztás-kelesztés funkciót kapcsoltam be, majd mikor az lejárt, hozzákevertem az apróra vágott olívabogyót, majd a sütés funkciót kapcsoltam be. Az eredmény fenomenális lett, bár tudom, hogy az alapanyagokat illetően sokak szemében halálos bűnt követtem el. Én mégis bátorítok mindenkit, hogy életében legalább egyszer készítsen otthon kenyeret, géppel vagy anélkül. Az élményt egy kis metélőhagymával ízesített vajjal és mozzarellával fokoztam, amit megszórtam egy kevés oregánóval.

Forrás: http://healthymontreal.ca
Hozzávalók (egy 760 grammos kenyérhez):
1/2 kg kenyérlisztkeverék (benne az élesztővel, sóval, mindennel)
+ a csomagoláson előírt folyadékmennyiség, nálam 375 ml víz
15-20 szem zöld olívabogyó

A késő esti/reggeli falatozáshoz:
2-3 szelet kenyér
1 darab (10-12 dkg) jó minőségű mozzarella golyó, szeletekre vágva
natúr vajkrém
friss metélőhagyma durvára vágva
só, bors, oregánó
néhány szem egész olívabogyó a tetejére


Forrás: http://www.signejohansen.com

2011. július 14., csütörtök

Grilldolgok mézes-narancsos öntetben

Hurrá, nyár van, grillezhetünk! - gondoltam én, amikor megláttam az akciós grillsajtot az egyik bolt polcán. De nem számoltam a kint tomboló hőséggel... Mutassatok nekem egyetlen embert is, aki ilyen forróságban arra vetemedik, hogy begyújtsa a grillsütőt. Én azonban hajthatatlan voltam, ki akartam próbálni életem első grillsajtját. Úgy döntöttem hát, hogy az UV-mentes konyhába húzódva készítem el ezt a csodát. Mivel valamivel szerettem volna kompenzálni a délelőtt lecsúszott fél barackos joghurtkockát és szintén fél adag somlói galuskát, úgy döntöttem, hogy a sajt mellé csupán gombát szervírozok. És hogy ezt egy kicsit feldobjam, egy narancsos-mézes öntetet készítettem. Az öntetet az újonnan beszerzett fehér balzsamecetemmel gazdagítottam, amely édeskésebb sötét társainál, így tökéletesen illett az egyébként is édes öntethez. Azt pedig, hogy a kakukkfű és a bazsalikom így fog harmonizálni a méz és a narancs aromájával, álmomban sem gondoltam. És ami a legjobb, hogy (nem viccelek) 8 perc alatt elkészültem az ebéddel.

Hozzávalók (2 személyre):
8 dkg grillsajt, kb. 1 cm vastag szeletekre vágva
10  db nagyobb fejű gomba
fél narancs leve és héja
1,5 ek fehér balzsamecet
3 ek méz (vagy fél deci cukorszirup barna cukorból)
2 ek olívaolaj

kakukkfű
bazsalikom

Elkészítés:
1. Az öntethet összekeverjük a mézet, a balzsamecetet, a narancs lereszelt héját és a levét, majd olívaolajat csöpögtetünk hozzá.
2. A grillsajtot serpenyőben mindkét oldalán pirosra pirítjuk, majd elosztjuk 2 tányéron.
3. Ezután a megtisztított gombafejeket dobjuk a serpenyőben, bazsalikommal és egészen pici kakukkfűvel szórjuk meg, majd a végén enyhén megsózzuk.
4. A gombát a sajt mellé rendezzük, és az egészet bőven meglocsoljuk a narancsos öntettel.


2011. július 10., vasárnap

Napi hagyományos: töltött karalábé

Aki olvasta az előző bejegyzésemet, tudja, hogy főtt rizst kínáltam az almás csirke mellé. A rizs nagy része, ahogy az lenni szokott, most is megmaradt, így azt a töltött karalábéba használtam fel. Mivel még sosem csináltam ilyen ételt, egy kis netes segítséget kértem: az alapreceptet a nosalty webszakácskönyv egyik receptjéből kölcsönöztem, viszont több fűszert és más arányokat használtam. Bevallom, ebben a melegben nem a karalábépucolás a legüdítőbb tevékenység, de a végeredmény minden fáradozást megér. Tipikusan "nagymamáinknál is ilyet ettem" recept, érdemes (újra) kipróbálni.

Hozzávalók (3 nagyon éhes, és 6 közepesen éhes emberre):
6 db karalábé (tavasszal még zsengék, nem kell nagyon válogatni ilyenkor a lehető legkisebb fejeket válasszuk)
60 dkg darált sertéscomb
20 dkg megfőtt rizs
1 fej hagyma
2 tojás

bors
majoranna
bazsalikom
kömény
fűszerpaprika
6 dl tej
6 dl víz
2-3 ek étkezési keményítő
2 dl tejföl
1 csokor friss petrezselyem


Elkészítés:
1. A karalábékat meghámozzuk, a közepüket kivájjuk (ne dobjuk ki az összes belsejét.
2. A hagymát apróra vágjuk és kevés olajon üvegesre pároljuk.
3. Közben összeállítjuk a tölteléket: a darált húst sózzuk, borsozzuk, majd a fenti fűszerekkel ízlés szerint ízesítjük. A végén mehet bele a hagyma, majd a két nyers tojás.
4. A jól összedolgozott masszát a karalábékba töltjük, amelyeket egy nagy lábasba ültetünk. A kivájt közepükből egy-két marékkal rájuk dobunk, majd felöntjük a tej és víz keverékével. Forrástól számítva kb 1 óra alatt puhára főnek. A főzés elejétől számított 15 perc elteltével a kimaradt töltelékből gyúrt gombócokat is a karalábék mellé tesszük.
5.  Amikor a karalábé megpuhult (hústűvel ellenőrizzük), akkor a gombócokkal együtt tányérba szedjük, hogy a szószt besűríthessük.
6. Az étkezési keményítőt fél deci hideg vízben feloldjuk, majd a tejes-vizes léhez keverjük, és felforraljuk. Ha megfelelő a sűrűsége, belekeverjük a tejfölt és frissen vágott petrezselymet szórunk bele. A karalábékra öntve tálaljuk.

2011. július 9., szombat

Almás-illatos csirke

Mindig is kedveltem a gyümölcs és hús kombinációját. A mai ebédet mindössze egy óra alatt dobtam össze, úgy, hogy ebből fél órát a szobában hűsöltem. :) Tehát gyors, és nagyon finom ételről van szó. Alma helyett használhatunk körtét is, de akár naranccsal, meggyel is kipróbálhatjuk. A lényeg, hogy a gyümölcsnek legyen egy kis savas leve, amiben a hús vajszerűen puhára párolódhat. A husi tetejére eredeti, Angliából származó cheddart reszeltem, és tökéletes harmóniát alkotott az alma édes-savas ízvilágával. A fahéjjal egy kis keleties ízvilágot csempésztem az ételbe, ezért köretként bátran ajánlom a bulgurt vagy kuszkuszt is. Most egyszerű főtt rizst készítettem egy csepp vaníliával, csak az illat kedvéért. Én már nem is tudom, hogy sós-e ez a kaja, vagy édes... :)

Hozzávalók 4 személyre:
4 darab, kb 20 dkg-os kicsontozott csirkecomb
2 db Idared alma lereszelve
késhegynyi fahéj
10 dkg reszelt mild cheddar
fél lime leve

bors

Elkészítés:
1. A csirkecombokat megmossuk, sózzuk, borsozzuk, és tűzálló tálba fektetjük.
2. Az almákat lereszeljük, belecsepegtetjük a fél lime levét, és összeforgatjuk.
3. A húsok tetejére leheletnyi fahéjat szórok, majd beborítom az almával és a reszelt sajttal.
4. 220 fokos sütőben kb. 50 percig sütjük, majd a fóliát levéve pirosra pirítjuk.



Egyszerű és nagyszerű étel, én imádtam :)