2012. november 4., vasárnap

Álom-tekercsek fahéjjal, kakaóval, juharsziruppal

Továbbra is tombol bennem a kelt tészták iránti rajongás. Igazából nem kell semmilyen különleges alapanyag ahhoz, hogy mámorítóan finom süteményeket készítsünk belőle: a frissen kisült, illatozó, könnyű finomságoknak egyszerűen nem lehet ellenállni. A minap is valami hasonló élményre vágytam, és eszembe jutott egy recept, amit ugyan nem kell keleszteni, mégis a kelt tészták hangulatát és jellegét őrzi: ez pedig a fahéjas csiga. A következő receptben adott volt a fahéjas tekercs alapja (ezért Stahl Juditnak tartozom köszönettel), ehhez hozzátettem egy kis vaníliát (egyszerűen sosem tudom kihagyni, összehasonlíthatatlan a vaníliamentes változattal), a fahéjtöltelékhez kakaót is adtam, és a kis tekercseket nem hagyományos módon sütöttem meg, hanem kivajazott muffinformákba ültettem őket. A pláne az egészben az, hogy a mélyedések aljára vajas-juharszirupos-diós keveréket löttyintettem. Ezt aztán a tészta felszívja, amit pedig nem, az krémesre karamellizálódik az alján. Ennek eredményeképpen a tészta alja puha, a teteje ropogós, a kedvünk pedig garantáltan nagyon-nagyon jó lesz. Az illatok, a dió ropogóssága és a tészta foszlóssága engem meggyőzött. És megint rájöttem, milyen fantasztikusan jó dolog sütit sütni...

Hozzávalók:
a tésztához:
40 dkg finomliszt, átszitálva
10 dkg olvasztott vaj
1 kk szódabikarbóna
1/2 kk sütőpor
5 dkg házi vaníliás cukor (vagy sima cukor és egy fél vaníliarúd kikapart magjai)
15 dkg natúr joghurt
1,5 dl tej
csipet só

a töltelékhez:
10 dkg barna cukor
2 ek. jó minőségű kakaópor
1 púpos kk. őrölt fahéj

 a juharszirupos keverékhez:
1 dl juharszirup
2 dl olvasztott vaj
egy marék durvára tört dióbél
+
a tekercsek tetejére kevés tej


Elkészítés:
1. A lisztet elkeverjük a sóval, a sütőporral, a szódabikarbónával és a cukorral.
2. Az olvasztott vajat 3 evőkanálnyi kivételével a liszthez öntjük, majd hozzáadjuk a joghurtot és a tejet is, majd összegyúrjuk.
3. A töltelék hozzávalóit összekeverjük.
4. Lisztezett felületen kb. 25x35 cm-es lappá nyújtjuk, megkenjük a maradék olvasztott vajjal, és egyenletesen rászórjuk a tölteléket.
5. A tekercset feltekerjük, majd kb. 15 egyenlő csigára vágjuk.
6. A muffintepsi mélyedéseit kivajazzuk, és egyenként 2-3 teáskanállal belekanalazunk a vaj és juharszirup keverékéből. Ezekre ültetjük rá a tekercseket.
7. Tetejüket tejjel megkenjük, és 170-180 fokos sütőben aranybarnára sütjük őket.





2012. augusztus 24., péntek

Rumos-szilvás lepény


Amikor realizálódott bennem, hogy a hűtőben lévő szilvát (mennyiségénél fogva) nem fogom tudni elpusztítani, elkezdtem szilvás receptek után kutatni a neten. A Nosalty-n olvasgattam, s az ott talált receptekből raktam össze az alábbi sütit. A tészta omlós, puha, nem szárad ki, mert sülés közben átitatódik a szilvás-rumos-fahéjas lével. Már ha csak leírom is összefut a nyál a számban. Most fogyott el az utolsó kocka. De szilva még mindig van...


Hozzávalók (elég nagy, kb 35x45-ös, vagy két kisebb tepsihez):
22 dkg puha margarin
10 dkg házi vaníliás cukor (vaníliarúd a cukorba=házi vaníliás cukor)
10 dkg barna cukor
3 tojás
2 ek rum
35 dkg finomliszt
10 dkg Graham liszt
csipet só
3 tk. sütőpor
3-4 ek. tej
50 dkg szilva
1 tk fahéj
4 cl rum
1 ek porcukor
2 ek méz

Elkészítés:
1. A szilvát kimagozzuk, félbe vágjuk és egy tálba tesszük. Rászórjuk a fahéjat, a porcukrot, rácsurgatjuk a mézet és a rumot, majd alaposan összeforgatjuk. Félretesszük.
2. A vajat a tojásokkal és a cukorral habosra kikeverjük, a végén hozzákeverjük a rumot.
3. Egy másik tálban a kétféle lisztet összekeverjük a sütőporral és a sóval, majd apránként a tojásos-margarinos masszához keverjük. A masszát végül a tejjel lazítjuk.
4. A tésztát egy sütőpapírral bélelt (vagy kilisztezett) tepsibe öntjük, a tetején szépen elrendezgetjük az illatos szilvákat, majd légkeveréses üzemmódban 170 fokra előmelegített sütőben aranysárgára sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni
A tetejét fahéjas porcukorral meghinthetjük.

2012. augusztus 4., szombat

Évi cobbler-je

A minap ismét az angolszász világ kulináris rejtelmeiben kalandoztam, és kipróbáltam egy cobbler receptet. Mivel Évi, akit a címben is emlegetek, már kétszer készített ilyet, és mindkétszer isteni íze volt, muszáj volt elkészítenem és feltennem ide, mert ezt egyszerűen mindenkinek meg kell ízlelnie. A cobbler két rétegből áll: alul egy gyümölcsös, felül pedig egy tésztás rétegből. A gyümölcs nálam most piros gyümölcsök keveréke volt, de Évi szerint barackkal is finom, illetve az interneten almás változatra is bukkantam. A sütőforma alján a gyümölcsök lekvárrá sülnek össze, ebből a tészta alja kicsit felszív, a teteje pedig barnára pirul. Apropó tészta: ennek elkészítése végtelenül egyszerű (nem mintha a gyümölcsös alap bonyolult lenne), tehát az egyedüli nehézség az, hogy kivárjuk, amíg az edény alján langyosra hűl a forró gyümölcs. Vaníliafagylalttal tényleg mennyei...

Hozzávalók (egy 26 cm-es piteformához):

A tésztához:
25 dkg liszt
5 dkg vaníliás kristálycukor (egy megmaradt vaníliarudat beledugunk a cukorba, és kész a házi vaníliás cukor)
1 csomag sütőpor
10 dkg puha vaj
1 tojás
1,5 dl tejszín
csipet só

A gyümölcsös töltelékhez:
60 dkg piros gyümölcs, ízlés szerint (szeder, málna, ribizli, eper, ami éppen van)
2 ek étkezési keményítő
3 ek. barna cukor (ez fontos, hogy barna legyen, így finomra karamellizálódik a gyümölcs)
1 rúd vanília

Elkészítés:
1. A lisztet a sóval és a sütőporral elkeverem, majd hozzáadom a többi hozzávalót, és egy lágy, de formálható tésztát állítok össze.
2. A gyümölcsöt beleöntjük a kivajazott sütőtálba (legyen magas a pereme, mert a töltelék kibugyoghat).
3. A keményítőt összekeverjük a barna cukorral illetve amennyire tudjuk, elvegyítjük benne a vanília kikapart magjait.
4.  Ezt a keveréket a gyümölcsökre hintjük, a vaníliarudat is  a gyümölcsök alá dugjuk (ezt tálalás közben halásszuk ki).
5. A tésztából diónyi gömböcskéket formázunk, és egyszerűen a gyümölcsökre pakoljuk. Nem kell szorosan, érdemes kis réseket hagyni, hogy a gyümölcs ott kibukkanhasson.
6. A tészta tetejét meghintjük egy kevés barna cukorral, majd 175 fokra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt megsütjük, de mindenképp ellenőrizzük, hogy a tészta alsó része is átsült-e.

Köszi, Évi! :)





2012. július 7., szombat

Az én tonhalsalátám

Ebben a hőségben még én is kétszer meggondolom, hogy kimerészkedjek-e a konyhába, és ha rá is szánom magam, igyekszem rövid idő alatt összerakni a napi betevőt. Így jött a könnyű tonhalsaláta ötlete. A salátába a személyes kedvenceim kerültek: olajbogyó, jó sok lilahagyma, tonhal, paradicsom. Szerintem az ilyen kajákat nem is kell túlbonyolítani. A végeredmény egy isteni, könnyű, de laktató saláta lett. Tényleg ajánlom!

Hozzávalók:
1 csomag friss salátakeverék (jégsaláta, rukkola, káposzta) vagy 1 kisebb fej jégsaláta
3 db paradicsom
1 közepes fej lilahagyma
ízlés szerint olajbogyó
1 nagyobb konzerv jó minőségű tonhal (natúr!)

Az öntethez:
1 ek. olívaolaj (ha a tonhal olajos, ez kihagyható)
1 citrom leve
1 púpos tk. mustár

bors
a tetejére: reszelt parmezán


Elkészítés:
1. Az öntethez valókat egy tálkában összekeverjük.
2. A zöldségeket felágjuk, előkészítjük: a lilahagymát félkarikára, a paradicsomot kockákra, az olajbogyót félbe, a salátát csíkokra.
3. A hozzávalókat egy tálban összeforgatjuk, és hűtőbe tesszük. Tálaláskor meghintjük frissen reszelt parmezánnal.


2012. július 6., péntek

Fűszeres-citrusos banándzsem

Banándzsem? Nyáron? Nos, igen. Abszolút jogos a kérdés, hogy a barackok, málnák és cseresznyék szezonjának kellős közepén miért éppen banánból jutott eszembe lekvárt készíteni. De vajon a karibi térségben élők miből készítenek lekvárt? Hát banánból! Miért ne próbálnánk ki mi is? Ezt nem is nevezném lekvárnak, inkább banánvajnak, ami enyhén sós vajas kenyéren utánozhatatlan. Ezt is ajándékba készítettem (az ajándékozottnak ezúton is köszönöm a képeket!), és mindenképp valami különlegeset szerettem volna. Így az egyik gasztromagazin receptje nyomán csatlakozott a banánhoz némi rum, és az egzotikus fűszerek legjava: fahéj, vanília, szerecsendió.



Hozzávalók
2 kg érett banán
2 db lime
1 db grapefruit
35 dkg cukor (ettől igen édes dzsemet kapunk, ha valaki fanyarabban szereti, elég 20 dkg is)
1 rúd vanília
fél kk fahéj
fél kk szerecsendió
4 cl rum

Elkészítés:
1. A banánokat meghámozzuk, kissé pépesítjük egy villával.
2. A citrusok levét kinyomjuk, a citrom héját lereszeljük, és mindezt a banánhoz keverjük.
3. A cukorból kb. 1 dl vízzel szirupot főzünk (kis lángon addig kevergetjük, amíg fehéres színt nem kap, ekkor kész a szirup, és rögtön vegyük le a tűzről).
4. A sziruphoz hozzáadjuk a banánt, a fűszereket, és a rumot.
5. Ezután kb. 20 percig főzzük a masszát, ha hab képződik rajta, azt leszedjük.
6. Üvegbe töltjük, fejre állítjuk pár percre, majd jöhet a dunszt és a hűvös kamra (a hűtő még jobb) polca.



2012. június 2., szombat

Epres túrótorta

A minap egy nagyon kedves barátom születésnapjára terveztünk egy tortasütést (a képet is ő készítette, amit ezúton is köszönök). Összedugtuk a fejünket, és a túrótorta mellett tettük le a voksunkat. A sütemény tetejére szezonális gyümölcs (jelen estben eper) került, de kivivel, barackkal, szőlővel, sőt, mézes köszmétével is el tudnám képzelni. A torta sikert aratott, a recept pedig felkerült ide.

Hozzávalók egy kb 24 cm átmérőjű formához:
A tészta hozzávalói a gyümölcstorta hozzávalói, csak másfélszeres adaggal dolgoztunk.

A túrós krémhez:
500 g friss túró
2 dl habtejszín
1 tasak zselatin fix por
1 citrom reszelt héja
1 fél vaníliarúd kikapart belseje
5 ek porcukor

A tetejére:
35-40 dkg eper
1 csomag piros tortazselé

1. A tésztát a gyümölcstorta receptjében leírtak szerint elkészítjük. Egy kivajazott, sütőpapírral bélelt kerek formába egyengetjük. A tetejére sütőpapírt teszünk, és erre szárazbabot vagy lencsét szórunk, ez megakadályozza a tészta felpúposodását.
2. A krémhez a túrót kissé lecsepegtetjük, egy tálba tesszük. Hozzáreszeljük a citrom héját, beleöntjük a cukrot, belekaparjuk a vaníliát.
3. A tejszínt kézi habverővel elkezdjük felverni, majd a felénél elkezdjük hozzá adagolni a zselatin port. Amikor a tejszín már kemény habbá vált, hozzákeverjük a túróhoz, és a kisült, kihűlt tészta tetejére halmozzuk, elegyengetjük. Hűtőben legalább 2 órát hagyjuk pihenni.
4. A torta tetejét a gyümölccsel kidekoráljuk, a tortazselét a tasakon leírtak szerint elkészítjük, és a torta tetejére öntjük. Újabb hűtés következik, ám ezután a torta bátran fogyasztható.



2012. február 26., vasárnap

Viktória királynő tortája

A Victoria sponge cake nevű tradícionális angol desszertnek számtalan változata kering az interneten: erdei gyümölcsökkel, gesztenyepürével, csokoládéval felturbózott süticsodák. Egy valamire való gasztroblogger (főleg, aki alapvetően édességekre specializálódott) legalább egyszer elkészíti ezt az édességet. A sütemény neve onnan ered, hogy állítólag Viktória királyné előszeretettel falatozott belőle a délutáni teája mellé. Alapvetően egy nagyon egyszerű süteményről van szó: két réteg vajas piskóta között lágyan felvert tejszínhab és eperlekvár. (Itt megjegyzem, hogy a tejszínkrémet akkor érdemes felhasználni, ha a sütemény azonnal tálalásra és elfogyasztásra kerül, különben a hab hamar összeesik és elvész a dekoratív külső.) A kiváló minőség tehát az alapanyagok frissességén múlik: friss tojás és habtejszín, és nagyon jó minőségű lekvár. Mind küllemre, mind pedig ízre olyan, mintha a mennyországból küldték volna ide, földi halandók közé.


Hozzávalók (egy kicsi, kb. 8 szeletes tortához):
17 dkg finomliszt
17 dkg puha vaj
17 dkg cukor
3 nagyobb tojás
2 ek. tej
1,5 ek. sütőpor
fél vaníliarúd vagy 1 ek. vaníliakivonat
csipet só
+
eperdzsem
1,5 dl habtejszín (30°%-os)
1 ek. porcukor


Elkészítés:
1. A piskótához először a lisztben elkeverjük a sütőport és a sót.
2. A tojásokat különválasztjuk, a fehérjét egy külön tálba tesszük, a sárgájához hozzáadjuk a puha vajat és a cukrot, majd robotgéppel összekeverjük.
3. A tojások fehérjét kissé felverjük, és a cukros masszához keverjük.
4. Végül az egészhez hozzászitáljuk a sütőporos lisztet, és körkörös mozdulatokkal összedolgozzuk.
5. Ebből a mennyiségből két piskótakorongot sütünk ki. Egy 18 cm átmérőjű forma alját kibéleljük sütőpapírral, a széleit kivajazzuk, kilisztezzük, majd a fele tésztát beleöntjük. 180 fokra (légkeverésesen 160 fok) előmelegített sütőben kb 20 perc alatt aranysárgára sütjük. A másik adag tésztával ugyanígy járunk el.
6. A tortalapokat tortarácson hagyjuk kihűlni, közben felverjük a tejszínt a porcukorral.
7. Az alsó lapot bőven megkenjük lekvárral, a közepére púpozzuk a tejszínt, majd a másik tortalapot ráhelyezzük, és enyhén megnyomjuk. A tetejét porcukorral meghintjük.

2012. február 25., szombat

Szezámmagos-zabpelyhes csirkemellcsíkok sült céklával, fetával és mandarinnal

Ma valami egészen merészre adtam a  fejem. Mindig tartottam egy kicsit a lássuk-miből-élünk típusú főzéstől, amikor az otthon fellelhető alapanyagokból készít az ember valami különlegeset, mert féltem, hogy valami iszonyú kotyvalék jön ki belőle. Ám a mostani párosítás nagyon ígéretesnek tűnik, lehet, hogy ezentúl gyakrabban "merészkedek". Az enyhén fűszeres húscsíkok passzolnak a cékla jellegzetes, földes, ám nem túl hivalkodó ízéhez, a feta intenzív sóssága kitűnően kiegészíti a céklát. Végül az étel kiált valami édeskés-fanyar íz után, amit a mandarin ad meg. Szóval ez tényleg nagyon finom lett.

Hozzávalók 2 személyre:
a sült céklához:
4 darab cékla
friss rozmaring
olívaolaj

A csirkecsíkokhoz
35 dkg csirkemell csíkokra vágva
1 tojás
6 dkg liszt
fél deci tej
egy-egy marék zabpehely és szezámmag
só, bors, friss kakukkfű

ezen kívül:
5 dkg feta sajt
2 db mandarin

Elkészítés:
1. Először a céklát készítjük el. A sütőt előmelegítjük 200 fokra.
2. A céklákat megmossuk, és héjával együtt mindegyiket egy-egy alufólia darabra ültetjük. Megszórjuk a rozmaringgal, sózzuk, majd meglocsoljuk olívaolajjal, és egy tepsire ültetve betoljuk a sütőbe, kb 1 órára, vagy amíg meg nem puhul.
3. Közben elkészítjük a csirkecsíkokat. A tojást kézi habverővel kissé felverjük, hozzáöntjük a tejet, ezzel is elkeverjük, majd a lisztet csomómentesen elkeverjük benne. Jól megsózzuk, megborsozzuk, hozzáadjuk a kakukkfüvet, a zabpelyhet és a szezámmagot, és félretesszük.
4. A csirkecsíkokat ebbe a palacsintatésztába jól megmártogatva forró olajban kisütjük. Figyeljünk, a csirkemell hamar kiszárad, a falatnyi daraboknak elég akár 1-2 perc, és elkészülnek, ezért folyamatosan ellenőrizzük a húst!
5. A megsült céklát hagyjuk kihűlni, majd meghámozzuk (az olaj miatt egy kézzel könnyen megy), és cikkekre vágva tálra tesszük. Rámorzsoljuk a fetát, melléhelyezzük a husikat, és az egészet megkoronázzuk a mandarin cikkekkel.

2012. január 23., hétfő

Minek nevezzelek? Csöröge, forgácsfánk, herőce és társai

Továbbra sem lanyhul a kelt tészta mániám. Legutóbb a csöröge fánk került terítékre. Néha úgy érzem, hogy az itthon hagyományosnak számító finomságok elnevezéseire egy külön szókincsfejlesztés szemináriumot lehetne építeni. Ez a tésztaféleség egyszerű és nagyszerű, ráadásul pillanatok alatt elkészül. Jó sűrű házi szilvalekvárral különösen finom, de a standard barack is megteszi. A hideg, sötét késő délutánokra pedig talán nem is létezik jobb választás: egy adag langyos, hol ropogós, hol puha tészta, rá finom vaníliás porcukor, és egy kupac rumos szilvalekvár. Tényleg ellenállhatatlan. Arról nem beszélve, hogy alig lehet abbahagyni...

Hozzávalók kb. 4 személyre:
30 dkg liszt
3 tojássárgája
5 dkg vaj
1 ek. cukor
fél csomag szárított élesztő
1 dl langyos tej
2 teáskanál tejföl
pici só

Elkészítés:
1. A langyos tejbe beleszórjuk a cukrot és az élesztőt, félretesszük.
2. A lisztben elkeverjük a sót, majd elmorzsoljuk benne a vajat.
3. Beleöntjük az élesztős tejet, a tejfölt és a tojássárgákat, majd alaposan kidagasztjuk.
4. Meleg helyen duplájára kelesztjük.
5. A megkelt tésztát kb. 3-5 mm vastagságúra nyújtjuk (lehetőleg formáljunk téglalapot), és kis téglalapokat/rombuszokat vágunk belőle. A téglalapok közepén egy-egy vágást ejtünk, ezen bújtatjuk át a sarkokat.
6. A fánkokat közepesen forró olajban kisütjük. Nagyon hamar elkészülnek, vigyázzunk, hogy aranysárga színük legyen, ne égjenek meg.

2012. január 22., vasárnap

Házi töki pompos

Látni kellett volna az arcomat, mikor életemben először, a debreceni karácsonyi forgatagban megláttam a "Töki pompos" feliratot az egyik fabódé oldalán. Igen, bevallom, körülbelül 18 évesen tanultam meg, mit is jelent ez az első hallásra, valljuk be, elég komikusan hangzó szó, és hozzám képest is hosszan tartó nevetés követte. Hiába volt kissé kevés a feltét, a kívül barna és ropogós, belül viszont omlós és puha tészta teljesen elvarázsolt. Megpróbáltam itthon rekonstruálni ezt a kemencés történetet, de sajnos rá kellett jönnöm, bármilyen szuper is a légkeveréses sütő, a kemence az igazi. Így a gazdag feltéttel kárpótoltam a különleges tésztát (ami azért így sem lett rossz). Igazából bármit rátehetünk, amit csak kívánunk, én maradtam a hagyományos lila hagymás-szalonnás változatnál, és bejött. Nekem is, és a barátainknak is.

Hozzávalók 8 személyre:
50 dkg liszt
másfél csomag szárított élesztő vagy 5 dkg friss élesztő
1 kockacukor
2 dl langyos tej
1,5 csapott evőkanál só
4 ek. olaj
kb 1,5 dl langyos víz

a tetejére:
50 dkg húsos szalonna vagy bacon
3 fej lilahagyma
500 ml tejföl
3 gerezd fokhagyma


1. A langyos tejbe beleszórjuk a cukrot, és belemorzsoljuk/beleöntjük az élesztőt, meleg helyre félretesszük pár percre.
2. A lisztben elkeverjük a sót, majd beleöntjük a kissé felfutott élesztőt, az olajat, majd annyi langyos vizet öntünk hozzá, amíg olyan rugalmas, puha tésztát kapunk, ami elválik a keverőedénytől, és nem ragad a tiszta kezünkre (azért fontos, hogy tiszta kézzel ellenőrizzük a tészta ragacsosságát, mert a nedves vagy zsíros kéz félrevezető lehet).
3. Meleg helyen, ruhával letakarva fél óráig kelesztjük, vagy addig, míg a duplájára nő.
4. A megkelt tésztát szűk 1 cm vastagságúra terítjük egy nagy tepsiben (valószínűleg csak két adagban lehet elkészíteni), és először feltét nélkül 200 fokon (légkeveréses sütőben 180 fok) 3-4 perc alatt elősütjük.
5. Amikor a tészta teteje már nem fényes, és látjuk, hogy elkezdett sülni, kivesszük, és rátesszük a feltétet: a fokhagymát a tejfölbe préseljük, a tésztára kenjük, majd megszórjuk a felkockázott szalonnával és a karikára vágott lila hagymával.
6. A sütőbe visszadugva további 20-25 percig sütjük.

2012. január 8., vasárnap

Kakaós-étcsokis csigácskák

A minap újabb sütésre adtam a fejem. Az ünnepek múltával is megvan a hangulata a sütőben illatozó tésztának, főleg, ha az isteni kakaós-csokis töltelékkel van megtömve. A kelt tésztákat most kezdem felfedezni, és szerencsémre első próbálkozásra remek kakaós csigát készítettem. A tésztája másnapra sem keményedett meg, igaz, frissen, langyosan az igazi. Bár így sem számít könnyű desszertnek, a csigák mellé el tudnék képzelni egy kevés rumos tejszínkrémet: vaníliás porcukorral félig felvert habtejszín, belelöttyintve némi jófajta rumot, és már mehet is a kakaós kelt tésztácskák tetejére. Gyógyír lehet fejfájásra, szerelmi bánatra, vizsgadrukkra - mindenre.

Hozzávalók:
45 dkg finomliszt
2 dl langyos tej
1 csomag szárított vagy 3 dkg friss élesztő
1 tojás sárgája
4 dkg puha vaj
2 ek. semleges ízű olaj
2 ek. cukor
pici só

Töltelék:
10 dkg olvasztott vaj
3 ek. holland kakópor
5 ek vaníliás porcukor (a porcukorba vaníliarudat dugunk, így igazi vaníliás porcukrot kapunk)
5 dkg kb 60 %-os kakaótartalmú étcsokoládé

Elkészítés:
1. Az élesztőt a tejben feloldjuk, megvárjuk, míg kicsit felfut.
2. Addig a lisztben elkeverjük a cukrot és a sót, majd mehet bele az élesztős tej, a vaj, az olaj és a tojássárgája.
3. A tésztát alaposan kigyúrjuk, puha, rugalmas, de nyújtható tésztát kell kapnunk. Meleg helyen letakarva minimum 30 percig kelesztjük, vagy amíg a duplájára kel.
4. A kakaót és a porcukrot összekeverjük, az étcsokit durvára vágjuk.
5. A megkelt tésztát kb. fél cm vastag téglalappá nyújtjuk, megkenjük a vaj nagy részével (kb 2 evőkanálnyit hagyjunk).
6. A kakaós keverékkel egyenletesen megszórjuk a tésztát, rászórjuk a csokidarabokat is. Ezután a tésztát szorosan elkezdjük feltekerni, és közben a tészta száraz, hátsó részét folyamatosan kenegetjük a maradék vajjal, hogy arra az oldalára is ráragadjon a töltelék.
7. A tekercsből kb 1,5 centi vastag csigákat vágunk, amiket egymástól 1 cm távolságra tepsibe fektetünk. Tetejüket tejjel megkenjük és megszórjuk barna cukorral.
8. Előmelegített 200 fokos sütőben kb. 20-25 perc alatt megsütjük.